Vēsture

Nu jau daudzus gadus notiek un TV ēterā izskan koncerts, kurā tiek atspoguļoti sasniegumi un notikumi latviešu mūzikā iepriekšējā gada laikā. Mūzikas ierakstu gada balva, latviešu Grammy balvu ekvivalents, ir vienīgais pasākums latviešu mūzikas dzīvē, kur tiek apbalvoti visu žanru iepriekšējā gada labākie mūzikas ieraksti, kurus izvērtē profesionāla žūrija. Veiksmīgākie mūziķi ikgadēji tiek apbalvoti greznā koncertceremonijā, kur uzstājas populārākie mākslinieki, debitanti un viesi, kā arī piedalās sabiedrībā aktuālas personības.

2014. gada 5. martā, kad mūzikas ierakstu gada balva tika pasniegta 18. reizi, šī ceremonija ieguva jaunu zīmolu – Zelta Mikrofons. Mikrofons vienmēr bijis gada balvas simbolikā, jau vairākus gadus arī balva ir zelta mikrofona veidolā un nu jau kuro gadu šo ceremoniju pazīstām kā Mūzikas ierakstu gada balva Zelta Mikrofons.

Mūzikas ierakstu gada balvu organizē Latvijas Mūzikas Producentu apvienība LaMPA, kuras valdes priekšsēdētāja ir  SIA “Mikrofona Ieraksti” direktore Elita Mīlgrāve. LaMPAs biedri – Latvijas mūzikas producenti, ikgadējā sanāksmē lemj par kārtējās ierakstu gada balvas norisi, nominācijām, nolikumu un izmaiņām tajā. LaMPA biedri arī ievēl ierakstu vērtēšanas komisiju, kurā tiek pieaicināti profesionāli žurnālisti, mūzikas speciālisti, sabiedrībā autoritāras personības un Latvijas mūzikas biznesa pārstāvji.

Ikgadējā mūzikas notikuma aizsākumi meklējami padomju laikā populārā pasākuma aptaujā par populārāko dziesmu, ko rīkoja Latvijas Radio. Pēc Latvijas Republikas neatkarības atjaunošanas, kad tika sagrauta vecā padomju sistēma ierakstu izdošanā caur Vissavienības skaņuplašu firmu “Melodija”, tās vietā izveidojās daudzas neatkarīgas ierakstu kompānijas, tai skaitā arī “Mikrofons”, kuras direktore Elita Mīlgrāve rosināja turpināt esošo tradīciju, to transformējot jaunā veidolā – proti, pielāgojot pasaulē zināmajai Grammy nomināciju sistēmai.

Vispirms notika “Mikrofona Gada Balvas” pasniegšanas ceremonijas 1994. un 1995. gadā. Šim procesam attīstoties, “Mikrofona ieraksti” pieaicināja arī pārējās Latvijas ierakstu kompānijas izvirzīt savus mūziķus Gada Balvu nominācijām. Līdz ar to katrai kompānijai bija iespēja pasniegt balvu savam veiksmīgākajam ierakstam iepriekšējā gadā. 1997.gadā ierakstu kompānijas bija gatavas sākt vērtēt visu ierakstu kompāniju izdotos ierakstus kopumā, neatkarīgi no izdevēja. Radās pirmās nominācijas – veiksmīgākā debija, labākais deju albums un dziesma, labākais šlāgeralbums, populārākais bērnu dziesmu albums, veiksmīgākā dziesmu izlase u.t.t. Apbalvots tika viens no pieciem uz nomināciju izvirzītajiem ierakstu kompāniju kandidātiem.

2023. gada 18.februārī ierakstu balva tika pasniegta jau 27. reizi! Gadu laikā Mūzikas ierakstu gada balva Zelta Mikrofons ir kļuvis par vienu no prestižākajiem mūzikas notikumiem Latvijā, ko ar nepacietību gaida mūzikas autori, izdevēji, izpildītāji un klausītāji!